Kılcal Damar Varisleri

Nüks Varis
Ekim 13, 2015
Varis Tanısı
Ekim 13, 2015

Kılcal damar varisleri nedir?

Telanjektazi olarak ta bilinen kılcal damar varisleri deri yüzeyine yakın ince damarların belirgin hale gelmesidir. Genellikle uyluğun arka ve yan taraflarında ve dizaltında oluşurlar. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Genelde kendiliğinden oluşur ve bariz bir şikayete neden olmazlar.

Kılcal damar varisleri ağrı ve şişlik yapar mı?

Kılcal damar varisleri çok ince damarlar olup, genelde kozmetik olarak hastaları rahatsız ederler. Ağrı (,) bacakta şişme ve halsizliğe neden olmazlar. Genellikle yaşla kılcal damar varisleri arttığı için, yaşın ilerlermesi ile ortaya çıkan diğer hastalıklara bağlı şikayetlerde de artış olur ve bu iki durum birbirinin üzerine biner. Bu nedenle kılcal damarları olan bir hastada bacakta ağrı, şişme, uyuşma, karıncalanma şeklinde olan şikayetler başka nedenlere bağlıdır.

Kılcal damar varislerine ne yol açar?

Kılcal damar varislerinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak ailesinde varis yada kılcal damar varisleri olan bireylerde, şişmanlarda, kadınlarda, uzun süre ayakta kalmayı gerektiren mesleklerde çalışanlarda, gebelerde ve doğum kontrol hapı yada hormon kullananlarda daha sık rastlanmaktadır. Özellikle genetik alt yapı önemlidir.

Kılcal damar varisleri nasıl tedavi edilir?

Sorun temelde kozmetiktir ve skleroterapi, laser ve kamuflaj makyaj yöntemleri ile tedavi edilir. Kılcal damar varisleri için ameliyat gerekmez.

Kılcal damarlar için laser tedavisi nedir?

Kılcal damarlar için bir diğer tedavi laser tedavisidir. Varislerin tedavisinde kullanılan laserden farklı olarak bu tedavide dış laser kullanılır. Prensip olarak Laser ışığı ile derideki kılcal damarlar yakılmış olur. Laser tedavisi özellikle skleroterapinin yapılamadığı yada başarısız olduğu çok küçük kılcal damarlar için etkin bir tedavidir.

Laser tedavisi deneyim gerektiren bir tedavidir. Genelde hafif morarma ve kızarma olmakla beraber yanlış uygulandığında deride iz bırakan yaralarada yol açabilir.

Kılcal damarlar için skleroterapi nedir?

Kılcal damar varisleri için en yaygın tedavi skleroterapi yada iğne tedavisidir. Bu tedavi hastane gerektirmeyen bir tedavi olup, sonuçta damarın büzüşüp kaybolmasına yol açacak olan bir ilacın çok ince iğneler ile damar içine enjekte edilmesi işlemidir. Bu tedavi sadece kozmetik amaçla değil, hastanın varsa şikayetlerini de ortadan kaldırmak amacı ile yapılır.

Önce hasta ayakta dururken kılcal damarlar işaretlenerek tedavi planlanır. Daha sonra hasta uzanıp, bacağı hafif yükseğe kaldırılarak büyüteçler eşliğinde kılcal damarların içerisine çok ince iğneler kullanılarak enjeksiyon yapılır. Daha sonra ilacın , verilmiş olan damarda daha da etkili olabilmesi için bacak elastik bandajlarla sarılır. İşlem ortalama 30 dk sürer ve hastanın bacağındaki kılcal damarların yaygınlığına göre tedavi tekrarlanır. İğne batırılırken ve ilaç verilirken hastalar hafif acı hissedebilirler.

Kılcal damarları tedavi ediyor olmanın bir sakıncası var mıdır?

Kılcal damarların bilinen bir işlevi yoktur ve tedavi ediyor olmanında bir sakıncası yoktur.

Kılcal damarlar için hangisi daha iyidir. LASER mi SKLEROTERAPİ mi?

Skleroterapi 20 yıldır uygulanan güvenilir bir tedavidir. Kılcal damarları yok etmek için çok sayıda enjeksiyon yapılması gereklidir. Laserde ise iğne yoktur ve dışarıdan laser ışını ile kılcal damarlar ve içindeki kan yakılır. Laser pahalı ve yan etkileri olduğunda kozmetik olarak daha büyük sorunlar oluşturabilen bir tedavidir.

Skleroterapi her hastaya uygulanabilir mi?

Gebe veya emziren bayanlar dışında varisleri olan herkese skleroterapi yapılabilir. Skleroterapiye engel oluşturabilen diğer durumlar deri enfeksiyonları, ateş, kontrolsüz diyabet, kan sulandırıcı yada kortizollü ilaç kullanımı ve toplardamarlarda pıhtı olmasıdır.

Skleroterapi öncesi hazırlık gerekir mi?

Ciddi bir hazırlık gerekmez. Hastalardan birkaç gün önceden sigarayı ve varsa aspirin alımını kesmeleri istenir. Kan sulandırıcı ilaç alan hastalarda skleroterapi yapılmaz.

Skleroterapiden sonra ne olur?

Genelde tedavi sonrası hafif ağrı olur ve bu ağrı basit ağrı kesici ilaçlara cevap verir. Çok aşırı ağrı bir şeylerin ters gittiğine işaret eder ve sıklıkla bandajların kayıp, deriyi kesmesi ile ilişkilidir. Böyle durumlarda hastanın bandajı gevşetmesi, çıkartıp tekrar sarması yada varis çorabı kullanması ağrıyı ortadan kaldırır. Öte yandan enjeksiyon yapılan alanda morarma ve hafif şişlik olması beklenir. Bandaj yada varis çorabı kullanılması şikayetleri hafifletir. Tedavi sonrası bandajlar hastanın yaşamını biraz zorlaştırsa da hastalardan günlük aktivitelerine devam etmeleri istenir.

Her skleroterapi senası ne kadar sürer ?

Genelde hastalarda birden fazla kılcal damar varisi olduğu için her seansta 15-20 enjeksiyon yapılmaktadır. Bu çerçevede her seans ortalam 30 dk sürer. Enjeksiyon sonrasında bacak elastik bandajlarla sarılır ve bandajlar 2-3 gün açılmadan bırakılır. Hasta daha sonra doktora tekrar gelerek diğer tedavi senası uygulanır.

Tedavi en iyi ne zaman uygulanmalıdır?

Kılcal damar varisleri genellikle gebelikte artma eğilimindedir ve gebelik bittikten sonra tedavi yapılabilir. Tedavi yılın her mevsiminde uygulanabilir. Ancak hastalar rahatları açısından yaz dışındaki mevsimleri tercih etmektedirler.

Tedavi sonrası kılcal damar varisleri tekrar oluşur mu?

Eğer tedavi doğru yapılmış ise aynı kılcal damarlar tekrar oluşmaz. Ancak bu sorun devamlı oluşma eğiliminde olduğu için başka yerlerden kılcal damar varisleri tekrar oluşacaktır. Bu nedenle yenileri oluştukça ve hastada kozmetik olarak rahatsız ise belirli aralıklarla tedavi tekrarlanır.

Skleroterapinin yan etkileri nelerdir?

Skleroterapi nadiren yan etki oluşturur. Allerjik reaksiyonlar, kaşıntı, ağrı ve ilacın damar dışına verilmesi durumunda deride kahverengi renk ve ağrı oluşabilir.

Kılcal damar varisleri tedavi edilmez ise ne olur?

Hiçbir şey olmaz. Kılcal damar varisleri sadece kozmetik yani daha iyi bir görünüm sağlama amacı ile tedavi edilir. Tedavi edilmez ise pıhtı oluşmaz, acımaz, bacakta şişlik oluşturmaz.

Kılcal damar varislerinin tedavisi tekrar oluşumunu engeller mi?

Hayır. Kılcal damar varisleri bir çeşit deri hastalığı gibidir. Bir grup kılcal damar varisini tedavi ile ortadan kaldırırsınız, birkaç yıl sonra başka yerden çıkar.

Kılcal damar varisleri nasıl engellenir?

Varislerin ve kılcal damar varislerinin nedeni tam olarak bilinmediği için önlenmesi ile ilgili bilgi tartışmalıdır. Ancak aşağıdaki öneriler bu amaçla yardımcı olabilmektedir.

  • Ayak kalp seviyesinin üstünde kalacak şekilde bacaklarınızı yukarıya kaldırınız
  • Günlük egzersiz yapınız. Yürüyüş, merdiven çıkmak, yüzmek baldır kaslarını çalıştırarak kanın pompalanmasına yardımcı olur.
  • Bacaklarınızı hareket ettirin. Otururken ayaklarınıza sık sık pedal basma hareketi yapmanız kanı pompalar. Özellikle yolculuklar sırasında yada ofiste otururken her 10 dk da bir 10 kez pedal basma egzersizi yapınız.
  • Varis yada destek çorapları giyiniz. Bu tip çoraplar kanın bacakta birikmesini engeller. Uzun yolculuklar yada yoğun iş günlerinde giyilen çoraplar bacakları rahatlatmanın yanısıra bacaklarda pıhtı oluşumu riskinide azaltır.
  • Bacaklardaki yükü azaltmak için ideal vücut ağırlığına sahip olun.
  • Uzun süreli oturma yada ayakta durmadan sakının. Yolculuklar sırasında yada ofiste otururken her saat kısa yürüyüşler yapın.
  • Bacaklarınızı aşırı ısıdan koruyun. Hamam, kaplıca ve sauna gibi sıcak ortamlar damarların genişlemesine ve şikayetlerin artmasına yol açabilirler.