Variste Lazer Tedavisi
Ekim 13, 2015
Variste Ameliyat
Ekim 13, 2015

Varislerin çıkartılması nedir?

Hastaneye yatmadan yani ayaktan varisli damarların çıkartılması (Ambulatory Phlebectomy = mini flebektomi) işlemidir.

Varislerin çıkartılması işlemi nasıl yapılır?

Genellikle lokal anestezi ile varisli damarın üzerine 1mm lik kesi yaplır ve bu kesiden batırılan tığa benzeyen özel kancalarla varis yakalanıp çekilerek çıkarılır. Varisli damar boyunca ard arda bu tip mini kesiler ile varisli damarlar tamamen çıkartılabilir. İşlem tamamlandığında dikişe gerek olmadan kesilerin üzerine steril tıbbi bir bant yapıştırılıp, bacak sarılır. Bu sayede şişme, morarma az olup, hasta günlük hayatına hemen dönebilir.

 

Varislerin çıkartılması işlemi ne zaman yapılır?

Bu işlem tek başına varislerin tedavisinde kullanılabileceği gibi diğer varis tedavi yöntemlerine ek bir girişim olarakta uygulanabilir. Ancak bu işlemin tek tedavi olarak yapılabilmesi için varise neden olan ve tedavi gerektiren bir durumun olmaması gerekir. Varislerin çıkartılması işlemi en iyi safen toplardamar yetmezliği olmayan bacakta belirli bir bölgede sınırlı orta ya da küçük boy varisler için yapılır. Aynı tip varisler için bir diğer tedavi alternatifi köpük yada klasik skleroterapidir. Varislerin çıkartılması işlemi bir kez yapılıp başka hiçbir girişime ihtiyaç bırakmadığı için iyileşme süreci hızlı ve sorunsuzdur.

Varislerin çıkartılması varis için yapılan ameliyat, laser ve radyofrekans gibi temel bir girişimin tamamlayıcısı olarakta kullanılabilir. Hastanın varislerinin kaynağı örneğin yetmezlikli safen ven ameliyat, laser veya radyofrekans ile tedavi edildikten sonra çoğu kez aynı seansta varisler yukarıda tarif edildiği gibi çıkartılır.

Varisli damarların çıkartılması sonrası iyileşme nasıl olur?

İlk gün bacaklarınızı kaldırarak istirahat etmeniz gereklidir. Günlük hayatınıza ya da işinizin başına 24 saat içinde dönebilirsiniz. Bu arada 1-2 hafta varis çorabı giymeniz yararlı olacaktır.

Varisli damarların çıkartılmasının klasik ameliyata göre avantajları nelerdir?

Bu işlemin eski klasik ameliyat yöntemine göre belirgin avantajları vardır.

İşlem lokal anestezi ile yapılabilir. Daha kısa sürer. Bacakta ya minimal iz kalır yada hiç iz kalmaz. Ağrı çok daha az olur. İyileşme süresi çok daha kısadır. Normal hayata çok daha kısa sürede dönülebilir.

Varisli damarların çıkartılmasının skleroterapiye göre avantajları nelerdir?

Varislerin çıkartılması işlemi aynı köpük yada klasik skleroterapi gibi hastaneye yatmadan yani ayaktan yapılabilir. Ancak skleroterapi yapıldığında bazen haftalarca sürebilen morluklar ve ağrılar varislerin çıkartılması işleminde olmaz. Ayrıca skleroterapi sonrası hastaların giymesi gereken varis çorabına 1-2 haftadan fazla ihtiyaç duyulmaz. Tedavi çok küçük (1mm) kesilerden yapıldığı için iz kalmaz.

Varisli damarların çıkartılmasının başarısı nasıldır?

Uygun tıbbi gereçlerle yapıldığında sonuçlar mükemmeldir.

Varisli damarların çıkartılmasının yan etkileri nelerdir?

Yan etki olarak varisli damarın çıkartıldığı yerlerde ilk günler hafif morarma ve sonrasına nadiren koyulaşma olur ve zamanla geçer.

Varislerin çıkarılması işlemi mutlaka ayaktan safen çıkartılma ameliyatı dışında ayrı bir seans şeklinde mi yapılmalıdır?

Hayır. Varislerin en yaygın nedeni olan safen yetmezliği ameliyatı yapılırken genellikle aynı seansta mikro kesilerle varisli damarlarda çıkarılır. Klasik olarak daha büyük kesilerle bacaktan varisli damarların çıkartılması işlemi büyük oranda terk edilmiştir. Safen ameliyatı yapılmadan yada laser veya radyofrekans sonrası varisler çıkartılacaksa mikro kesilerle varislerin çıkartılması işlemi aynı seansta veya ayrı seansta ayaktan yapılabilir.