Rektosel (Vajinal Fıtık)
Ekim 12, 2015
Polip Nedir
Ekim 12, 2015

Kalın bağırsağın makata yakın olan son bölümü yani rektum’un makattan dışarı sarkması veya fıtıklaşmasına ‘rektal prolapsus’ denir. Makat dışkı tutma kasının zayıflaması sonucunda dışkı veya mukus adı verilen sümüksü sıvının gelmesi söz konusu olabilir. Her iki cinste de olabilmekle birlikte kadınlarda daha sıktır.

Sebepleri:

Yaşam boyu alışkanlık haline gelen uzun süreli ıkınma alışkanlığı, kadınlarda doğumlardan sonra, nadiren kalıtımsal bir eğilim olabilir, yaşla birlikte bağların ve dışkı tutma kasının gevşemesi, Omurilik yaralanmaları, çatı kemiği tabanının bozukluğu (pelvik taban disfonksiyonu) durumunda idrar kaçırma (üriner inkontinens) en önemli sebeplerdir. Bağırsağı sadece mukozal düzeyde çıkması hemoroid (basur) hastalığında olur.

Teşhis

Bu konuda uzman bir hekim hastanın sorgulamasını yaparken ve muayene sırasında çoğunlukla rektal prolapsus (makat sarkması) tanısını koyabilir. Bazen iç veya gizli rektal prolapsus (makat sarkması) durumlarında radyolojik bir inceleme tekniği olan video-defekografi yararlı olur. Bu görüntüleme yönteminde bağırsak hareketleri sırasında çeşitli görüntüler alınarak gizli makat sarkmaları görüntülenebilir. Makat etrafındaki kasların fonksiyonunu araştırmak için anorektal manometri çok yararlı bir araştırma yöntemidir.

Tedavi:

Rektal prolapsus (makat sarkması) uzun süren bir kabızlık sonrasında meydana gelmesine karşın, kabızlık düzeltilse bile sarkma durumu gerilemez. Bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Ameliyat karın içinden veya makat içinden yapılabilir. Karın içinden yapılan girişimde günümüzde seçkin yaklaşım laparoskopik onarımdır. Uygun girişim uygulandığında hastaların büyük bir bölümü bundan yarar görür. Başarıda dışkı tutma kasının durumu, sarkmanın iç veya dış olması önemlidir. Ameliyat sonrasında dışkı tutma kasının tekrar eski gücüne kavuşması 18 ay kadar bir süre alabilir